24 Nisan’da Ermeni Soykırımı anılacak

Ermeni Soykırımı'nın 102. yılında yapılacak anma programı öncesinde basın toplantısı düzenlendi.

İnsan Hakları İstanbul Şubesi Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Taksim Vardar Otel’de 24 Nisan Ermeni Soykırım’ına ilişkin basın toplantısı gerçekleştirerek EGAM’a ev sahipliği yaptı.

Saat 12.00’de başlayan basın toplantısına Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi (EGAM) Başkanı Benjamin Abtan, Arega Hovsepyan ve Paris Ermeni Proteston Kilisesi’nin rahibi Rene Leonian katıldı.

Abtan’ın basını selamlaması ile başlayan toplantıda ilk söz Hovsepyan’a bırakıldı. Hovsepyan, Ermenilerin 20. yüzyılda soykırım yaşayan ilk ulus olduğunu ifade ederek “Zamanın tüm yaraları iyileştireceği söylenir. Ancak bu söz bu konuda geçerli değil. Türkiye soykırımla yüzleşmeyi kabul etmiyor” dedi. Anma ile Türk ulusuna da kendi tarihlerini sorgulama ve neler olduğunu öğrenme fırsatı verildiğini vurgulayan Hovsepyan, Türkiye tarafından Ermeni Soykırımı’nın tanınmasının diğer ulusların yapmış oldukları soykırımları tanımaları açısından da önemli olduğuna değindi. “Mükemmel bir ulus yoktur. Fakat ne olursa olsun yapılmış olanların itirafı bunların tekrarlanmasını önleyecektir” dedi.

Hovsepyan’ın ardından söz alan Rene Leonian, Türkiye’de Ermeni Soykırımı anmalarına üç kere katıldığını ve bugün de bu sebeple Paris’ten İstanbul’a geldiğini söyleyerek 24 Nisan’da Paris’te değil de İstanbul’da olmanın önemine işaret etti. “Birbirimizi ne kadar iyi tanırsak o kadar iyi çözümler bulabiliriz” diyen Leonian, Paris’te Türk konsolosluğunda bir yetkili ile yaptığı sohbeti aktardı. Ona tarih kitaplarını bir yana bırakarak kendi ailesinin hikayesini anlattığını aktaran Leonian, yaptıkları sohbet sonucu Türkler ve Ermeniler arasında bir gelecek olduğuna ikna olduğunu ve iki halk arasında bir uzlaşı olacağına inandığını ifade etti.

Son olarak söz alan Abtan ise, EGAM’ın Türkiye’de çeşitli organizasyonlarla birlikte yürüttükleri çalışmaları aktardı. 24 Nisan Ermeni Soykırımı Anması’nın büyük resmin bir parçası olduğuna işaret eden Abtan, anmayı “Türkiye’deki demokrasi mücadelesine mütevazı bir katkı” olarak değerlendirdi.  Abtan, “Tarihi anlatmak, gerçeğin tanınması için mücadele etmek, buna ulaşamayanlar insanlara bunları anlatmak ve resmi inkar politikalarına karşı mücadele etmek” için burada olduklarını vurguladı.

Sorular üzerine ise EGAM’ın geçmiş soykırımlara ilişkin çalışmalar yürütmenin yanı sıra günümüzde özellikle Ezidi halkının karşılaştığı sorunlara karşı da çalışmalar yaptıklarını anlattı. Pazartesi günü yapılacak anmada referandum sonrası ‘yeni Türkiye’nin’ ilk sınavını vereceğini belirterek bu mücadelenin uzun soluklu olduğuna dikkat çekti.

Basın toplantısında son olarak bu sabah saat 10.00’da Taksim Hill Otel’de  ‘24 Nisan’ı Anma Platformu’nun açıkladığı Ermeni Soykırımı’nın 102. yılında “102. yılında yüzleşin” şiarlı eylem programı paylaşıldı. Pazartesi günü saat 13.00’te Sultanahmet Meydanı’nda, 15.00’te Şişli Ermeni Mezarlığı’nda, Sevag Balıkçı’nın mezarı başında ve saat 19.15’te ise İstiklal Caddesi Tünel Meydanı’nda anmalar gerçekleştirilecek.

Kızıl Bayrak / İstanbul