Devrimci Parti tutuklamaları protesto etti

Devrimci Parti İzmir İl Örgütü, geçtiğimiz günlerde tutuklanan parti üyesi 11 kişi için basın toplantısı düzenleyerek saldırıyı protesto etti.

İzmir 1 Mayıs’ında IŞİD’e karşı savaşırken ölümsüzleşenlerin fotoğraflarını taşıdıkları için 11 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan, Birleşik Devrimci Parti üyesi 11 kişi tutuklanmıştı. Devrimci Parti binasında bugün basın toplantısı yapılarak tutuklamalar protesto edildi.

“Devrimci Parti’yi susturamayacaksınız”

Devrimci Parti adına yapılan açıklamada baskınlar anlatılarak polisin keyfi saldırısı teşhir edildi. Parti binasında yapılan aramaların Devrimci Parti üyelerinin bilgisi dışında yapıldığına değinilerek polis tutanaklarının parti tarafından kabul edilmediği belirtildi. “Partimize yönelik arama ve operasyonlar, yandaş medyada partimizle alakası olmayan başkaca eylemlerle ilişkilendirilerek servis edilmektedir” denilen açıklamada, polis-yandaş medya eliyle Devrimci Parti’ye yönelik komplonun hayata geçirildiği ifade edildi.

Devrimci Parti’nin eylemlerine ve mücadelesine değinilerek “Devrimci Parti geçmişte olduğu gibi şimdi de komplolara ve operasyonlara karşı diz çökmeyeceğini, ilkelerinden ve mücadelesinden taviz vermeyeceğini, susmayacağını göstermiştir ve gösterecektir” vurgusu yapıldı.

Tutuklamalara ilişkin gerekçe hatırlatılarak “IŞİD’e karşı savaşta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşımak suç değil, onurdur” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, tutuklamaların serbest bırakılması talebiyle açıklama sonlandırıldı.

Basın toplantısına destek veren kurumlardan ESP ve DGB adına yapılan konuşmalarda ise baskı ve zulme karşı dayanışmayı yükseltme vurgusu yapıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir