Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezarları başında anıldı

1995 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezarları başında anıldı.

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla, 1995 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezarları başında anıldı.

İstanbul'daki Gazi Mahallesi Cemevi'nde toplanan kayıp yakınları, İHD'liler ve Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP) buradan Gazi Mezarlığı'na yürüdü. En önde Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç'un fotoğrafları taşınırken, İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon imzalı “Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak'ı unutmadık” pankartı açıldı. ÖTSP de “Kaybedenler kaybedecek” yazılı pankart açtı. Hasan Ocak'ın fotoğraflarının olduğu flamalar da taşındı. Anmaya Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan da katıldı.

Saat 12.30'da “Kayıplar bulunsun hesap sorulsun!”, “Cezasızlığa son adalet istiyoruz!” sloganlarıyla başlayan yürüyüş boyunca kitlenin önünde ve arkasında zırhlı araçlar giderken, mezarlık girişinde de 5 zırhlı araç ve bir gözaltı aracı olduğu görüldü.

“Vazgeçmemeyi annelerden öğrendik”

Mezarlığa gelindiğinde Hasan Ocak'ın mezarı başında saygı duruşu yapıldı. Sonrasında Rıdvan Karakoç'un mezarına geçilerek burada da saygı duruşu gerçekleştirildi. “Şehit namırın!” ve “Rıdvan Karakoç ölümsüzdür!” sloganlarının atılmasının ardından Maside Ocak, Karakoç'un bedeninin 3 aylık bir aramadan sonra Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı'ndan alındığını hatırlattı. Kardeşi Hasan Karakoç ise “22 yıldır adalet mücadelesini sürdürüyoruz” diyerek “Sizi unutmayacağız, unutturmayacağız” vurgusu yaptı.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına konuşan Sebla Arcan ise anneler Emine Ocak ve Asiye Karakoç'a değinerek “Vazgeçmemeyi onlardan öğrendik” dedi.

Hasan Ocak'ın abisi Hüseyin Ocak da kardeşini ararken Rıdvan Karakoç'un cenazesini bulduğunu, kendisine gösterilen fotoğraflardaki cenazelerde elektrik, sigara yanığı ile Filistin askısı izi olduğuna dikkat çekti.

Hasan Ocak'ın mezarına tekrar dönülürken burada Hasan Ocak'ın annesi Emine Ocak kısa bir konuşma yaptı. Anma programı ÖTSP, ESP, İHD adına yapılan konuşmalarla sürdü.

Son olarak 'Özgürlüğün Düğünü' parçası dinletildi. Anma “Hasan Ocak yaşıyor komutana bin selam!” sloganlarıyla sonlandı.

Kızıl Bayrak / İstanbul