Hileli referandum bugün de protesto edildi

Hileli referandum, bugün de çeşitli yapılan eylemlerle protesto edildi.

Kadıköy

Kadıköy

Kadıköy

Kadıköy

Esenyurt

Esenyurt

Adana

Adana

İzmir

16 Nisan’da gerçekleşen anayasa referandumunda YSK eliyle yapılan hile ile ‘Evet’ sonucu çıkarılması, bugün de eylemlerle protesto ediliyor.

İstanbul Kadıköy’de Süreyya Operası önünde toplanan kitle, buradan Khalkedon Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kadıköy sokaklarında yürüyüş sürerken “Hırsız katil Erdoğan!” sloganı atıldı.

BDSP’lilerin “Faşist tek adam diktasına hayır!” şiarlı pankartla katıldıkları yürüyüşte Bahariye Caddesi'ne gelindiğinde kitleye temsili oy pusulaları dağıltı ve pusulalar yakıldı. Bir süre sonra eylem halaylarla sonlandırıldı.

Esenyurt’ta da Depo durağında toplanan kitle “Şaibeli seçimi tanımıyoruz, İptal edilsin!” yazılı pankart açarak yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca “Her yer hayır her yer direniş!” ve “Direne direne kazanacağız!” sloganları atıldı. Bir süre devam eden eylem, yarın saat 19.30'da Tabela'da buluşmk üzere sonlandırıldı.

Beşiktaş'ta saat 19.30'da Kartal Heykeli önünde toplanan kitle, "Hayır bitmedi!" diyerek yürüdü.

Tuzla'nın Aydınlı Mahallesi'nin yanı sıra, Bakırköy ve Avcılar ilçelerinde de protesto eylemleri yapıldı.

***

Referandumun hileli sonuçlarını protesto etmek için Uşak'ta yapılan eylemde ise 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

***

Adana’da saat 18.00’e doğru Atatürk Parkı’nda toplanmayla başlayan eylem sloganlarla ve halaylarla devam etti. Eylemde sık sık “Hayır daha bitmedi mücadeleye devam!”, “Direne direne kazanacağız!” ve “Hırsız yandaş YSK’a!” sloganları atıldı. Eyleme katılan kitleyle “HAYIR” yazılarak ve Hayır’ı mahallelerde örgütleme çağrısı yapılarak eylem sonlandırılırken, Atatürk Parkı’ndaki eyleme iki gün ara verildiği duyuruldu.

***

Saat 19.00'da İzmir Gündoğdu Meydanı'nda toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri, 'Hayır' demeye devam edeceklerini belirtti. Açıklamayı okuyan KESK dönem sözcüsü, bir hafta içinde yaşanan gözaltı saldırılarına değinerek, gözaltına alınanların yalnız olmadığını söyledi. 1 Mayıs'ta alanlarda olmak gerektiğinin altını çizdi.