Hileli referandum sonuçları protesto edildi

16 Nisan referandumunda çıkan şaibeli sonuçlar ülke çapında protesto edilmeye devam etti.

Beşiktaş

Adana

Adana

Adana

Kadıköy

Kadıköy

Adana’da bugün saat 18.00’de Atatürk Parkı’nda polis ablukası altında toplanan kitle burada “Hayır daha bitmedi, daha yeni başlıyor!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”, “Hırsız yandaş YSK!” sloganlarıyla eyleme başladı. Ardından müzik grubu eşliğinde marşlar ve türkülerle halaylar çekildi. Sloganlarla ve halaylarla devam eden eylemde kitle eşliğinde “HAYIR” yazıldı. Yarın yine 18.00’de Atatürk Parkı’nda buluşma çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı.

İstanbul’un pek çok ilçesinde eylemler yapılırken, Kadıköy'de önceki günkü çağrı doğrultusunda 19.30’da Süreyya Operası önünde toplanıldı.

Eylem komitesinin polisle yaptığı görüşmede polisin, gösterdiği güzergahta yürünmezse saldıracağı dayatmasına eylem komitesi tarafından boyun eğildi. Polisin gösterdiği güzergâh doğrultusunda Süreyya Operası’ndan Khalkedon meydanına kadar yüründü.

Kitle “Hırsız, katil Erdoğan” ve “Hırsız, katil AKP” sloganlarının sıkça atıldığı eylemde, Haziran şehitlerinin adları okunarak “Burada!” diye haykırıldı. Yarın yine 19.30’da Süreyya Operası önünde buluşma çağrısıyla eylem sonlandırıldı.

Beşiktaş’ta ise kitleler “Hayır daha bitmedi” vurgusuyla Kartal Heykeli’nde toplandı. Ara sokaklarda sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşle referandum sonuçları protesto edildi.

Kartal’da kötü hava koşullarına rağmen yürüyüş gerçekleştirildi. Sınıf devrimcileri eylem öncesi mahalleler arası çağrılar yaparak emekçileri eyleme çağırdı. Önceki günlerde olduğu gibi Kartallı Kazım Meydanı’ndan Kartal Meydanı’na yüründü. Kartal merkezde bir araya gelen diğer ilerici kurumlarla buluşularak eylem Kartal merkezde de sürdürüldü. Eylem İntiba önünde çekilen halaylarla sona erdirildi. Eylem sonrası bir araya gelen örgütleyici güçler ve eyleme katılan emekçiler, yarınki yürüyüşün kararını alarak ayrıldı.

Ankara’nın Mamak ilçesinde Tuzluçayır Mahallesi’nde BDSP, AKA-DER, ESP, HDP, Birleşik Devrimci Parti ve EMEP’in yanı sıra Alevi derneklerinin aralarında bulunduğu kurumlar saat 20.00'de Süleyman Ayten Caddesi’nde buluşup yürüyüş gerçekleştirerek hileli referandumu protesto etti. Yürüyüş esnasında iş cinayetlerine, tacize, tecavüze, çocuk istismarına, gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklama terörüne ilişkin ajitasyon konuşmaları yapıldı. Mahalle aralarında yapılan yürüyüşle 22 Nisan Cumartesi günü Tekmezar Parkı’nda saat 18.00’de gerçekleştirilecek mitingin duyurusu yapıldı. Tuzluçayır Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından burada kısa bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, tarihi direnenlerin yazdığına vurgu yapılarak bugün de son sözü direnenlerin söyleyeceği belirtildi. Basın açıklamasının bitiminde, yakın dönem mücadele tarihine ilişkin sinevizyon gösterimi gerçekleştirileceği duyurularak sloganlar eşliğinde parka geçildi. Haziran direnişinden derlenen 3 farklı kısa gösterimin ardından 1 Mayıs marşı söylendi. Ertesi gün de buluşma çağrısıyla etkinlik sona erdi.

Öte yandan, İzmir’in ilçelerinde yapılan eylem ve etkinliklerin yanı sıra, Manisa, Eskişehir, Mersin ve Antalya’nın aralarında olduğu pek çok ilde eylemler gerçekleştirildi.