İzmir’de baskınlar ve gözaltı terörü

İzmir’de sınıf devrimcilerinin de aralarında olduğu devrimci ve ilerici güçlere yönelik polis baskınları gerçekleşti.

AKP iktidarı hileli referandumun ardından baskı ve zorbalığını tırmandırıyor. Referandum protestolarını “suç” ilan eden AKP baskın ve gözaltı terörünü devreye soktu.

Saldırılar doğrultusunda bu sabah İzmir’de sınıf devrimcilerinin de aralarında olduğu ilerici ve devrimci güçlere yönelik baskınlar gerçekleşti.

Sabah saatlerinde evine yapılan baskında Yücel Memiş gözaltına alınırken, Kardelen Yoğungan’ın ikamet adresine baskın yapıldığı fakat evde olmadığı için gözaltına alınamadığı ifade edildi. Polis arama yaptıktan sonra evden ayrıldı.

Kaldıraç dergisi okurunun da Menemen’de gözaltına alındığı kaydedildi.

Ayrıca, kentte yapılan polis baskınlarında Halkevleri üyesi Uğur Demir, ESP üyeleri Burak Yılmaz ve Rıdvan Çoşkun, SGDF üyeleri Deniz Bahçeci ve Mert Güneş'in de gözaltına alındığı öğrenildi.

Avukatlar gözaltılarla görüşürken dosyada “gizlilik kararı” olduğu gerekçesiyle detaylı bilgi alınamadı. Polislerin gözaltılara bahane olarak referandum protestolarını ve sosyal medya paylaşımlarını öne sürdüğü aktarıldı.

İzmir’de geçtiğimiz yıl da 1 Mayıs öncesinde sınıf devrimcilerine yönelik polis operasyonu ve baskınlar hayata geçirilmiş, 7 kişi gözaltına alınmıştı.

Kızıl Bayrak / İzmir