İzmir’deki gözaltı terörüne ilişkin açıklamalar

İzmir BDSP ve EİB, gözaltı terörüne ilişkin yaptıkları açıklamalarda, baskı ve zorbalığın mücadeleyi engelleyemeyeceğini belirtti.

İzmir’de bu sabah hayata geçirilen gözaltı terörüne ilişkin olarak İzmir BDSP ve EİB tarafından açıklamalar yapıldı.

Gözaltı terörünün, referandumun ardından sokağa çıkan kitleleri sindirmeye yönelik bir hamle olduğu belirtilen İzmir Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu açıklamasında şunlar ifade edildi:

“AKP iktidarı referandum öncesinde işçi ve emekçilere yönelik saldırıların artarak devam edeceğinin sinyallerini vermişti. Referandumun ardından emekçiler sokaklara çıkarak hile ve baskıyla sandıktan çıkan ‘Evet’i meşru görmediklerini haykırdı. AKP iktidarı ise sokağa çıkanları engellemek ve susturmak için baskı ve zor aygıtını, gözaltı terörünü devreye sokmuştur. Günlerdir sokaklara çıkarak “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” diyenleri susturmak için gözaltı terörü estirilmektedir. Bugünde İzmir’de, sınıf devrimcilerinin de aralarında olduğu birçok kişi ev baskınları yapılarak gözaltına alınmıştır.

Sermayenin temsilcisi AKP iktidarı şunu bilmelidir ki; bizlerin tarihi mücadelelerle doludur. Baskılar, gözaltlılar dün olduğu gibi bugün de bizleri teslim alamaz, yıldıramaz. Bizler ‘Hayır’ı örmeye devam edeceğiz. 1 Mayıs ta alanlarda olmamızı baskılar engelleyemeyecek. Sınıfsız sömürüsüz, eşit özgür bir dünyaya için mücadelemiz devam edecek.”

Ege İşçi Birliği (EİB) de bu sabah İzmir’de gerçekleştirilen gözaltı terörüne ilişkin açıklama yaptı.

EİB’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İzmir de ‘İşçiler Hayır Diyor, Ege Hayır Diyor, Hayır daha bitmedi’ diyenlere 1 Mayıs öncesi gözaltı saldırısı uygulandı.

Referandumdan hukuksuzca çıkan ‘Evet’in ardından binlerin gelecekleri, demokratik hak ve özgürlükleri için sokaklara çıkmaya başlamasıyla gözaltı terörü devreye sokuldu.

Mahallelerde yapılan eylem ve etkinlikler polis ablukasında gerçekleşiyor. İktidar sokağın gücünden korkuyor. Emekçilerin yan yana omuz omuza hakkını aramasından korkuyor.

Ne gözaltılarınız ne de baskılarınız haklı davamızdan geri durmamızı sağlayabilir.

Sermayenin diktatörüne de diktatörlüğüne de teslim olmayacağız.

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz.”