Ölüm santrali Akkuyu'nun yüzde 49'u satılıyor

Akkuyu Nükleer Santrali'nin yüzde 49'u, AKP’nin yandaş şirketlerinden doğa ve insan katili Cengiz-Kolin-Kalyon ortaklığına satılacak.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin ihalesini Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom almıştı. Türkiye'de nükleer santral yapımı, Çernobil Nükleer Santral'inde yaşanan patlamayı güçlü bir olasılık olarak çağrıştırdığı gibi, tek kelimeyle doğayı da katledecek. Çevrecilerin açtığı dava üzerine rapor hazırlayan bilirkişi kurumu, “doğa katledilsin ama nükleer santral olsun” biçiminde yorumlanacak bir rapor hazırlayarak Akkuyu'da ölüm santralinin yapımı için engeli ortadan kaldırmıştı.

Şimdi de ölüm santralinin ihalesini alan Rosatom şirketi, Akkuyu Nükleer Santrali projesinin yüzde 49’unu Cengiz-Kolin-Kalyon ortaklığına satacağını açıkladı. Rosatom’un uluslararası faaliyetlerinden sorumlu biriminin başında bulunan Anastasia Zoteyeva, katıldığı bir konferansta hissedarlık anlaşmasının yıl sonuna kadar imzalanacağını belirtti.

17-25 Aralık sürecinde, kesilen vergi cezalarının silinmesi ile sık sık gündeme gelen Cengiz Holding, Türkiye’nin pek çok noktasında maden sahaları işletirken, üçüncü havalimanının da yüklenici firmalarından biri. Üçüncü havalimanı yapımında da sık sık iş cinayetinin gerçekleştiği biliniyor.

Diğer ortak Sabah Gazetesi’nin sahibi Kalyon Holding, geçen aylarda Konya’da büyük güneş enerjisi santrali ihalesini almıştı. Kalyon Holding de üçüncü havalimanının yüklenicilerinden.

Üçlünün son bileşeni olan Kolin İnşaat, Manisa’nın Soma ilçesinin Yırca köyünde yapmak istediği termik santral projesi ile tanınıyor. Kolin İnşaat da üçüncü havalimanı projesinin yüklenicilerinden.

Sonuç olarak, ölüm santralinin ihalesinin yüzde 49'u, AKP’nin yandaş şirketlerinden olan ‘doğa ve insan katili’ bu üçlü ortaklığa satılacak.