İEKK: Yazaki’de yaşananlar sömürü düzeninin aynasıdır!

İşçi-Emekçi Kadın Komisyonları Yazaki’de patronların koruduğu formenin kadın işçiye tecavüz girişiminde bulunmasına ilişkin açıklama yayınladı.

İşçi-Emekçi Kadın Komisyonları geçtiğimiz günlerde Yazaki’de formenin kadın işçiye tecavüz girişiminde bulunmasına ve patronların cinsel saldırıları görmezden gelmesine ilişkin açıklama yaptı.

“Yazaki’de yaşananlar sömürü düzeninin aynasıdır!” başlığıyla yapılan açıklamada, “Bu sömürü düzeninde kadın işçiler fabrikalardaki yoğun emek sömürüsünün yanında cinsel taciz ve tecavüzlerin de hedefi olmaktadır. Yazaki’de yaşananlar sömürü düzeninin aynası olmuştur” denilerek fabrikada yaşananlar şu ifadelerle anlatıldı:

“Gemlik Serbest Bölgesi’ndeki Yazaki fabrikasında kadın işçiler fabrikada formen olan tacizci Mehmet Göğebakan tarafından taciz ve tecavüz girişimlerine maruz kalmışlardır. Tacizci hakkında şikâyetçi olarak suç duyurusunda bulunan kadın işçilerin anlatımına göre, yaşanan tacizler fabrika yönetimince bilinmesine rağmen görmezden gelinmiş, tacizci işten dahi atılmamıştır. Yazaki yönetiminin bu tavrından aldığı rahatlıkla formen, tacizlerine devam etmiş, işi tecavüz girişimine vardırmıştır. Yazaki fabrikasında çalışan ve geçici olarak Kuzuluk fabrikasına gönderilen bir kadın işçiye formen Mehmet Göğebakan tecavüz etme girişiminde bulunmuştur.”

İEKK’nin kadın işçilerin yanında olduğu belirtilen açıklama “tacizci hakkında yapılması gerekenlerin derhal yerine getirilmesi gerektiği” ifade edilerek şu vurguyla noktalandı: “Kadınıyla erkeğiyle işçi sınıfını; taciz-tecavüzlere, sömürüye ve her türden baskılara karşı direnişi seçmeye ve birleşik mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”