“Kadınlar ganimet sayılamaz!”

“‘Hayır’cıların karıları ve kızları helaldir” diyen İBB çalışanı protesto edildi. Gerici söylemin iktidardan alınan cesaretle ortaya konduğu vurgulandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Haller Müdürlüğü çalışanı Ömer Akbayrak’ın, ‘Hayır’ diyen kadınlar için “savaş ganimeti” ifadelerini kullanması İBB önünde KESK İstanbul Şubeler Platformu tarafından protesto edildi.

Saat 14.00’te başlayan eylemde ilk olarak CHP milletvekili Ali Şeker konuştu. Akbayrak’ın evinde olduğunu söyleyen Şeker, hileli referandum sonuçlarını protesto edenlerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Akbayrak gibilerin iktidardan cesaret bulduklarını ifade eden Şeker, Akbayrak’la ilgili hiçbir hukuki işlem yapılmadığına değinerek hileleri protesto edenlerin serbest bırakılmasını istedi. Şeker’den sonra İBB Meclisi’ndeki CHP’liler adına açıklama okundu.

“Akbayrak tutuklanmalı”

Tüm Bel Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol ise muhalif kamu emekçileri yerine Ömer Akbayrak gibilerinin ihraç edilmesi gerektiğini söyleyerek Akbayrak’ın tutuklanması gerektiğini ifade etti.

İhraç edilmelerine karşı direnişlerini sürdüren kamu emekçilerinden Muhammed Sevinçtekin ise yaptığı konuşmada “İsminde adalet olan ama adaletin A’sından haberi olmayanlar tarafından zulme uğruyoruz” dedi. Ömer Akbayrak gibilerinin 15 yıldır iktidardan cesaret aldıklarına dikkat çeken Sevinçtekin “Bu meydanları sizlere bırakmayacağız” dedi.

KESK’liler ihraç ediliyor gericiliğin önü açılıyor

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına okunan basın açıklaması ise, Akbayrak’ın “17 Nisan günü savaşı kazanınca, bunların karıları ve kızları ganimet olarak ‘Evet’çilere helaldir” sözleri hatırlatılarak başladı.

Kadına yönelik gericilikte iktidarın sorumluluğuna değinilen açıklamada, sosyal medya paylaşımları nedeniyle İBB’de çalışan KESK’lilerin ise ihraç edildiği dile getirildi. Akbayrak’ın ceza alması için konunun takipçisi olunacağı belirtildi.

Eylemde “Kadınlar ganimet sayılamaz!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul