Modern Nazi Kampı: Elsi Elektrik

Şirket müdürü kadınlar tuvaletini basıyor, yönetimin her kademesinden kadın işçilere ağır hakaretler ediliyor.

Bursa’da kurulu Elsi Elektrik’te son dönemde baskı ve mobbing arttı. Özellikle yeni alınan mühendislerin üretimde yaptıkları baskılar, kadın işçilere yapılan sözlü taciz ve mobbing, üretim ve sayı baskısı işçileri bezdiriyor. Sayı baskısı ile durmadan tutanak tutan mühendisler, kadınları sözlü olarak da aşağılıyor. Geçtiğimiz günlerde şirket müdürü Mesut Rekkalı’nın kadın işçilerin tuvaletine girerek baskı yaptığı, “Burada ne yapıyorsunuz, üretim aksıyor, işinizin başına dönün” dediği kadın işçiler tarafından anlatılıyor. Daha önce de Akın isimli mühendisin kadınlar tuvaletine girerek, kadınlara hakaret ettiği yine işçiler tarafından söyleniyor. Yine aynı şekilde Bora isimli mühendisin üretimde ve yemekhanede gezerek, işçilerin daha fazla üretim yapması için sözlü taciz ve aşağılamalarda bulunduğu, fabrikaya yeni geldiği ve içeride huzur bırakmadığı, önüne gelene tutanak tuttuğu da işçiler tarafından söyleniyor.

Kadınlar tuvaletine baskın yapan şirket müdürü Mesut Rekkalı’nın yaptıkları bunlarla da sınırlı değil. Üretimde gezen Mesut Rekkalı, oturarak iş yapan kadın işçilere “Sizin kuluçkanız iyiymiş” demesi, sonrasında sandalyeyi kaldırıp, “Bundan sonra size kuluçka yok, ayakta çalışacaksınız” diyerek kadın işçileri aşağılaması ve baskı yapması da kadın işçiler arasında tepkiyle karşılandı. Çoğunluğu kadın işçilerden oluşan Elsi Elektrik fabrikasında, cinsel hakaret ağırlıklı aşağılama, taciz ve baskı şirket müdüründen mühendisine ve formenine kadar bütün yönetim kademesi tarafından işçilere uygulanıyor.

Çoğu iş bulma konusunda sıkıntı çeken, başka imkanları olmayan ve bu durumları patron tarafından istismar edilen kadın işçiler, işten çıkarılma korkusu ile olan bitene sessiz kalıyor. Diğer taraftan sesini yükseltenlere ağır hakaretler ediliyor. Birçoğu da dayanamayarak işten ayrılıyor. Üstelik fabrikada günde 14 saate varan çalışma saatleri, zorunlu mesailer ve zorunlu mesailerin normal ücretlerden sayılması da sömürünün ne denli boyutlara vardığının bir göstergesi.

Elsi fabrikasının adeta bir Nazi kampına döndüğünü söyleyen kadın işçiler, “Bir robot gibi yaşıyoruz” diyor. “Robotların bile bir onuru vardır, bize o kadar bile davranmıyorlar” diyen kadın işçiler, her gün aşağılandıklarını, yönetimden gelen sıradan bir söylemin bile hareket ve küfür içerdiğini, neredeyse sıradanlaştığını söylüyor.

İşçilerin öfkesinin günden güne arttığı Elsi Elektrik fabrikasında işçiler, birlik olamamalarının en büyük sorun olduğunu söylüyor. “Dedikodu, ispiyon, yalakalık, birbirinin arkasından kuyu kazmak aşılsa çok şey olur” diyen kadın işçiler, birlik olmadan bu sömürü ve baskıların bitmeyeceğini söylüyor.

Kızıl Bayrak / Bursa