BES’ten caymalardan rahatsız, fon tutarından memnun

BES’ten cayma oranının beklediklerinden fazla olduğundan yakınan Şimşek, fon tutarının ulaştığı rakamdan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Sermaye devletinin emekçilerin haklarını sermayeye peşkeş çekmek amacıyla 2017 yılında devreye soktuğu zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ilişkin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarda bulundu.

BES’ten cayanlar “beklentinin üzerinde”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şimşek, caymaların beklediklerinden fazla olduğunu söyledi. Cayma oranının kamu çalışanlarında yüzde 45 oranında olduğunu belirten Şimşek, önceden BES’e katılmış olanlar haricinde toplam cayma oranının yüzde 38 olduğunu ifade etti.

Şimşek, yüksek cayma oranının, paydaşların sistemi tam olarak anlatamadığından kaynaklandığını iddia ederken “Sahadaki emeklilik şirketleri tanıtım için yeterince efor sarf etmedi” diye konuştu.

Fon tutarı 69 milyar lira oldu

Caymalardan dolayı rahatsız olduğunu belirten Şimşek, fonda biriken paradan dolayı memnuniyetlerini dile getirmekten geri durmadı. “6 ay gibi kısa sürede 490 milyon birikti” diyen Şimşek, devlet katkısıyla birlikte fon tutarının 69 milyar liraya eriştiğini belirtti. Şimşek “Her ne kadar cayma oranları şu an için istediğimiz gibi gerçekleşmese de toplam fon tutarı önemli bir rakama ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.