Esenyurt Coveris fabrikasında grev devam ediyor

Coveris Rigid Plastik Ambalaj fabrikasında, toplu iş sözleşmesi sürecinde işçilerin taleplerinin kabul edilmemesi sonucu, 16 Mayıs sabahı başlayan grev devam ediyor.

Esenyurt Kıraç sanayi sitesinde bulunan, işçilerin DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’nda örgütlü olduğu Coveris Rigid Plastik Ambalaj fabrikasında 16 Mayıs sabahı başlayan grev devam ediyor.

Fabrikadaki toplu sözleşme görüşmelerinde, işçilerin taleplerinin kabul edilmemesi üzerine başlayan grevde, anlaşma sağlanamayan maddelerden öne çıkanları kıdem ve maaş zammı konusu oluşturuyor. İşçiler %9 ücret zammı ve %11 kıdem zammı isterken patron ise %5,75 ücret zammı ve %5,25 kıdem zammı dayatıyor.

Almanya menşeili, 150 işçinin çalıştığı fabrikada, grev alanında Kızıl Bayrak’a konuşan Lastik-İş Sendikası İşyeri Baştemsilcisi, şu an itibarıyla üretimin tamamen durduğunu belirtti. İçeride sadece taşeron şirket elemanlarının ve beyaz yakalıların olduğunu ve toplam 20-30 kişi olduğunu ifade eden iş yeri baştemsilcisi, geri kalan herkesin grevde olduğunu dile getirdi. İş yeri baş temsilcisi kazanana kadar greve devam edeceklerini ve kararlı olduklarını belirtti.

İhracat ağırlıklı olarak çalışan fabrika aynı zamanda Pınar ve Sütaş gibi büyük firmalara da üretim yapıyor. Fabrika  19 yıldır  Lastik-iş sendikasında örgütlü bulunuyor.

Kızıl Bayrak / Esenyurt