İşçi katili Balyak Madencilik’in AKP’yle ilişkisi

İki işçiye mezar olan kaçak madeni işleten Balyak Madencilik’in AKP ile ilişkisi ortaya çıktı.

16 Mayıs’ta Antalya’da Balyak Madencilik tarafından işletilen kaçak madende metan gazı sıkışması nedeniyle meydana gelen patlamada iki işçi yaşamını yitirmişti. İki işçinin katledildiği olayın ardından, işçi katili maden patronlarıyla AKP’nin ilişkisi ortaya çıktı.

Yıllarca kaçak çalıştı

Balyak Madencilik, Temmuz 2015’te yapılan denetimlerde eksiklik tespit edilmesi üzerine kapandı. Ancak maden şirketi, üretime devam etti. Neredeyse iki yıl boyunca devletin bilgisi dahilinde sözde kaçak olarak çalışan maden, bir ay önce de MİGEM tarafından denetlendi. Denetimin ardından bir kez daha “üretimin olmaması gerektiği” belirtilmesine rağmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konuyla ilgili hiçbir işlem yapmadı. Hatta kaçak çalıştığı için ceza dahi kesmedi.

Göstermelik incelemeden sonra açıldı

16 Mayıs’ta iki işçinin katledilmesinin ardından madene gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı müfettişler ile Kemer Başsavcısı, yaklaşık 1 saat süren incelemede bulundu. Yıllarca kaçak çalışmasına ve nihayetinde iki işçinin katledilmesine rağmen, göstermelik incelemenin ardından maden ocağının açılmasına karar verildi.

Şirketin ortağı AKP’den aday adayıydı

İşçi katili maden şirketinin böylesine korunup kollanmasının ardında, şirket ortağının AKP ile yakın ilişkisi olması olduğu ortaya çıktı.

Şirketin ortağı olan ve “birinci söz sahibi” sayılan Emin Bal’ın 2014 yerel seçimlerinde Aksu Belediye Başkanlığı için AKP aday adayı olduğu öğrenildi. Bal adaylığa seçilemese de, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yakın dostluk ilişkisi olduğu, Çavuşoğlu’nun 2010 yılında Aksu’ya yaptığı ziyaretlerde Emin Bal’ın misafiri olduğu biliniyor.