“Kıdem tazminatı fonu” patron sınıfı için

“CEO Club” toplantısında patronlara seslenen AKP’li bakan, işçilerin kıdem tazminatı hakkını “firmalar üzerinde çok ciddi yük var, bir prangadır adeta” diye tanımladı. “Meseleyi inşallah çözeceğiz” diyerek patron sınıfına güvence verdi.

AKP’li bakanlar, kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin esas hedeflerinin ne olduğunu, kimin için bu düzenlemeyi hayata geçirmeye çalıştıklarını bugün de patron sınıfının üyeleri önünde açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatının işsizlik fonu gibi olacağını söylemişti. Böylece, düzenlemeyi işçiler haklarını alabilsin diye değil, devlet sermayeye kaynak yaratabilsin diye gündeme getirdiklerini açıkça dile getirmişti.

Müezzinoğlu’nun ardından bugün de bir diğer sermaye temsilcisi Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, patronların ve CEO’ların önünde, onların kaygı ve soru işaretlerini gidermek adına kimin sorununu çözmeye çalıştıklarını net bir şekilde ortaya koydu.

İşçilerin hakkı patronlar için “pranga”

Bugüne kadar sermaye partisi AKP’nin diğer bakanlarının da dillendirdiği şekilde, kıdem tazminatlarını “sermaye için yük” olarak kodlayan patron sınıfının sözcüsü Canikli şu ifadeleri kullandı:

“Kıdem tazminatı fonuyla ilgili çalışmalarımız sona geldi. Çalışanların müktesep haklarının elbette korunması önceliğimizdir, bundan bir taviz vermeden bu meseleyi inşallah çözeceğiz. Çünkü burada reel sektör üzerinde, firmalar üzerinde çok ciddi yük var, bir prangadır adeta.”

Patronlara “sorununuzu çözeceğiz” güvencesi

AKP şefleri, kıdem tazminatı düzenlemesi için işçi ve emekçileri aldatma çabasıyla bugüne kadar “işçilerin çoğu tazminatlarını alamıyor” demagojisi yapıyordu. Bugün Canikli de “Çalışanların müktesep haklarının elbette korunması önceliğimizdir” ifadeleriyle bunu sürdürdü.

Bugünkü toplantıda özel olan ise, patron sınıfının üyelerinin önünde, onların kaygılarını gidermek adına gerçek amaçlarını bir kez daha dillendirmek durumunda kalmalarıydı. Nitekim Hilton Bomonti Otel’de Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde düzenlenen “CEO Club” toplantısında, basına yansıdığı kadarıyla şu isimler yer aldı:

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Aziz Torun, Demir ve Çelik Üreticileri Derneği Başkanı Fuat Tosyalı, Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin ve Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel.