Nursan Demir Çelik’te direnen işçilere “söz” verildi

Fabrikanın üretiminin durduğu Nursan Demir Çelik’te hakları gasp edilen işçiler 20 Mart’ta başladıkları direnişe devam ederken işçilere gelecek hafta fabrikanın açılacağı ve gasp edilen ücretlerinin verileceği “sözü” verildi.

İskenderun’da bulunan Nursan Demir Çelik fabrikasında çalışan işçiler 20 Mart günü başladıkları direnişi sürdürüyor. Yaklaşık 900 işçinin çalıştığı fabrikada 9 Aralık 2015 tarihinde vergi cezaları nedeniyle üretim durmuştu.

İşçiler ise 18 aydır ücretlerini alamıyorlar. Aylardır yalnızca sigorta primleri yatırılan işçilere tazminatları da verilmemişti. İşçiler fabrika önünde ve 65 metre yükseklikteki, adına “Umut Kulesi” dedikleri oksijen kulesi üzerinde direnişi sürdürüyorlar.

Metal İşçileri Birliği (MİB) bugün işçilere ziyaret gerçekleştirdi. İşçiler temel taleplerinin fabrikanın açılması, iş başı yapmaları ve 18 aydır verilmeyen maaşlarının yatırılması olduğunu ifade ettiler. Şu ana kadar patron ve çeşitli yetkililerle görüşmeler yapıldığını söyleyen işçiler; gelecek hafta içerisinde fabrikanın açılacağı, 3 gün içerisinde de üretime gireceği ve iş başı yapıldıktan sonra 18 ay ödenmeyen ücretlerinin ödeneceği sözünü aldıklarını ifade ettiler. Bu sözün gerçekleşmemesi durumunda ise direnmeye devam edeceklerini belirttiler.

Kızıl Bayrak / Çukurova