Şirvan katliamı davasında tüm tutuklulara tahliye

Şirvan’daki bakır madeninde 16 işçinin katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşmasında, tutuklu 7 sanık da tahliye edildi.

Şirvan’da Ciner Grubu’na bağlı şirketin maden ocağında 16 işçinin katledilmesine ilişkin dava bugün görülmeye başlanırken tutuklu bulunan 7 sanık da tahliye edildi.

17 Kasım’da Ciner Grubu’na bağlı bakır madeninde 16 işçinin katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Katliamda sorumluluğu bulunan devlet yetkililerinin yargılanmadığı davada tutuklu bulunan Park Elektrik işletme müdürü, başmühendisi ve iş güvenliği uzmanının aralarında bulunduğu 7 sanık duruşmaya getirildi.

Duruşmada sanıklar ve avukatlarının yanı sıra katliamda yaşamını yitiren işçilerin aileleri ve avukatları beyanda bulundu. Katliamda sorumluluğu bulunan sanıklar katliamın doğal afet nedeniyle kaynaklandığını iddia ederken tahliye tabinde bulundu. Sanıkların iddiaları sırasında işçi aileleri tepkilerini dile getirirken

Duruşmada yer alan işçi aileleri ve yakınları ise katliamın göz göre göre geldiğine dair tanıklıklarını anlatarak olayın taksirle yaşanmadığını ortaya koydu. İşçi ailelerinin avukatları da bilirkişi raporuna değinerek katliamın iş güvenliği ihmalleri nedeniyle yaşandığına dikkat çekti. Avukatlar tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamını talep ederken yüklenici firma Antlar Yapı sahiplerinin de tutuklanmasını istedi.

Sanık avukatlarının savunmalarıyla devam eden duruşmada son olarak verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Sanıkların kaçma ve delilleri karartma şüphesi olmadığı gerekçesini öne süren mahkeme heyeti, adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla sanıkların tamamının tahliyesine karar vererek davayı 30 Kasım’a erteledi.