Yüksel direnişinin 192. açlık grevinin 72. günü

Ankara Yüksel Caddesi’nde ihraçlara karşı direniş bugün 192., Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi ise 72. günündeydi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça başta olmak üzere kamu emekçilerinin ihraçlara karşı Ankara’daki direnişi bugün 192., açlık grevi ise 72. günündeydi. Destekçilerle birlikte 24 saat süren direniş, polisin gece ateş yakıldığı bahanesiyle gerçekleştirdiği saldırılara karşı devam etti.

Gün içerisinde türküler ve halaylarla direniş sürdürülürken Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 13.30’daki basın açıklaması için direniş alanına geldi. Özakça, polisin geceleri direniş alanına saldırmasına, annesini yerlerde sürüklemesine tepki gösterdi. OHAL’le tırmanan yasaklara da dikkat çeken Özakça, konuşmasının ardından tekrar evine dönmek zorunda kaldı.

İhraçlara karşı direnen Veli Saçılık ve Acun Karadağ yaptıkları konuşmalarda yaşanan hukuksuzluklara değinerek, baskılara boyun eğmeden, haklarını alana kadar direnişlerini sürdüreceklerini vurguladı.

Açıklama sırasında “Direne direne kazanacağız!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Nuriye Gülmen/Semih Özakça onurumuzdur!”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız!” sloganları atıldı.

Akşam 18.00’de kitlesel olarak gerçekleştirilen açıklamaya Kayseri ve Adana’dan gelen gençler destek verirken, Adana’dan gelenler bir günlük açlık grevine başladı. OSTİM’den işçiler de açıklamaya katılarak açlık greviyle dayanışmayı yükseltti.

Öte yandan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 20 Mayıs Cumartesi günü herkesi alanlarda açlık greviyle dayanışma amacıyla ‘maskeli eylem’ yapmaya çağırdı.